Sesin Yalıtımı

sesiin yalıtımı

Sesin yalıtımı sesin olumsuz etkilerini en aza indirgemek amacıyla yapılan çalışmalar ses yalıtım uygulamasıdır. Ses bir ortamda dağılırken önüne engel çıktığında diğer fiziksel olaylar gibi davranmaktadır. Sesin bir bölümü çarparak geri yansır. Diğer bölümü ise önünde bulunan engel tarafından yutulmaktadır. Bu gibi olaylarda görüldüğü üzere her malzemenin bir susma potansiyeli olduğu görülmektedir. Birinci sınıf ürünlerden üretilen ses yalıtım malzemeleri ile ses kesintisi sağlanır.

Sesin Yalıtımı

Duvarlarda Ses İzolasyonu

Sesin Yalıtımı

Sesin Yalıtımında Uygulamaları kullanılan akustik süngerler sayesinde akustik düzenleme yapılmaktadır. Akustik süngerler açık gözenekli ve mükemmel ses yutma değerlerine sahiptirler. Ses Yalıtım malzemesi kullanılarak alt ve üst kattaki seslerin geçişi engellenmektedir.

Konuşma sesleri, müzik sesleri gibi olaylara karşı yapılan ses yalıtımı sesi kontrol altına alabilmek için etkili bir çözümdür. Genel olarak ses yalıtımı uygulamaları ofis, hastane, okul ve konutlarda yapılmaktadır. Ses Yalıtımı yapılırken yoğunluk ve kalınlığa göre değişkenlik gösteren malzemeler ile gerekli uygulamanın yapılması sağlanmaktadır.

Tavan Ses Yalıtım Süngeri Uygulama

Bina Ses Yalıtımı Bondex Süngerpan

Ses Yalıtımı Nerelerde Yapılır ?

Gürültünün yoğun olduğu zararlı etkisi bulunan iş yerleri, hastaneler, okullar ve konutlar gibi yerlerde yapılması tercih edilir. Tabi sadece böyle yerlerde değil çevreye yaydıkları sesler sonucu rahatsızlık veren malzemelerin olduğu yerlerde kullanılır. Örneğin ; eğlence yerleri, kalorifer, hidrofor, jeneratör, tekne motorları vb. Sosyal alanlarda da kullanmak mutlaka gereklidir. Örneğin ; sinema salonları, konser alanları, tiyatro salonları, konferans salonları, ses kayıt stüdyoları vb. insanların yaşamını kolaylaştırmak için gerekli olan her yerde kullanmak herkes için önemlidir.

ses yalıtımı

ses yalıtımı

ses yalıtımı

Ses Yalıtımı Uygulaması

Uygulanacak yüzeyin (duvar tavan) durumuna göre yapışkan kullanılarak yapıştırma uygulanır. Yapıştırılacak yüzey düzgün değil ise her türlü fayans yapıştırıcısı ve mantolama sıvası ile, yüzey düzgün ise solvent bazlı yapıştırıcılar ile uygulanır. Levhalarının boşluk kalmayacak şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir. Malzemenin yapıştırma işlemi bittikten sonra üzerine sıva, sıva filesi ile birlikte alçı sıva ve normal sıva uygulaması rahatlıkla yapılabilir. Ses yalıtımı yapmak için çivi, dübel ve vida gibi ses köprüsü oluşturacak materyaller kesinlikle kullanılmaz.